Fransa’da otoyol protestosunda polis ve eylemciler karşı karşıya geldi

Fransa’nın güneyinde otoyol inşasına karşı çıkan eylemcilere polis saldırdı, 3’ü güvenlik görevlisi 5 kişi yaralandı. France Info’nun haberine göre, Fransa’nın Tarn vilayetinde 3 bine yakın çevreci, Castres-Touluse yönünde hizmet verecek A69 otoyolunun inşasını protesto etmek için toplandı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in feshedilmesini istediği çevreci topluluk “Soulevements de la Terre”in çağrısı ile yapılan gösteriye bazı tarım sendikaları da destek verdi.

AA’nın aktardığına göre, sendika bayrakları taşıyan ve bazıları simsiyah giyinen eylemciler, otoyol inşaat alanının yakınlarındaki Puylaurens köyünde kamp kurdu. Bölgeye 1600 polis ve jandarma sevk edildi. Tarn valiliği, eylemciler ve güvenlik güçleri arasındaki olaylarda, 2 jandarma, 1 polis ve 2 göstericinin yaralandığını duyurdu.

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, şiddet eylemlerinde bulunduğu gerekçesiyle Soulevements de la Terre topluluğunun feshedilmesini istemişti. Protestolara neden olan otoyolun 53 kilometrelik kısmının 2025 yılı sonunda hizmete girmesi planlanıyor. Çevreciler ve sendikacılar, 400 hektarlık tarım ve orman arazisinin zarar göreceği gerekçesiyle projeye karşı çıkıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir