Türkiye’den İspanya’ya giden Erasmus Mundus öğrencisi hayatını kaybetti

İspanya’daki Malaga Üniversitesi, Mütercim Tercümanlık Teknolojileri alanında Erasmus Mundus yüksek lisans öğrencisi olan Berkehan Gündoğan’ın çarşamba günü hayatını kaybettiğini açıkladı. Üniversite binasının önünde Gündoğan’ın anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Üniversitede üç gün yas ilan edildi. İspanya basını, Gündoğan’ın uçurumdan düşerek hayatını kaybettiğini bilgisini paylaştı

Üniversitenin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Rektör Teodomiro López, Gündoğan’ın ölümü dolayısıyla, 23 Haziran yerel saatle gece 12.00’ya kadar üç günlük resmi yas kararı aldı. Yas kapsamında, kurum bayrakları yarıya indirildi.

REKTÖRÜ, ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ’NE TAZİYELERİNİ İLETTİ

Rektör López, Gündoğan’ın ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, bu ölüm karşısında duyduğu ‘üzüntü ve şoku’ dile getirdi. Üniversite camiası adına, Gündoğan’ın lisans eğitimini tamamladığı Ankara’daki Çankaya Üniversitesi’nin rektörünü arayarak taziyelerini ilettiğini anlatan Malaga Üniversitesi Rektörü, öğrencinin ailesi, arkadaşları ve yüksek lisans programındaki arkadaş ve öğretmenlerine de taziyelerini iletti.

Teodomiro López, açıklamasında, “Sevgili Berkehan, huzur içinde yatsın; üniversitemiz kendisini her zaman hatırlayacak” ifadelerini kullandı.

UÇURUMDAN DÜŞEREK HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan, İspanya’nın Sur haber sitesinin aktardığına göre, Berkehan Gündoğan, 19 Haziran Çarşamba günü Costa del Sol’un doğusundaki Nerja’da uçurumdan düşerek hayatını kaybetti. Haberde paylaşılan bilgilere göre, uçurumdan kazara düştüğüne inanılan Gündoğan’ın beraberinde üç arkadaşı daha bulunuyordu. Kadınlar, arkadaşlarının uçurumdan düştüğünü görünce yetkililere haber verdi. Acil durum servisleri, olay yerine gelerek Gündoğan’a müdahale etse de öğrenci burada hayatını kaybetti.

Erasmus Mundus ortak yüksek lisans programları, yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin, farklı ülkelerden yükseköğretim kurumlarının ve diğer kuruluşların bir araya gelerek oluşturdukları yüksek lisans programlarından faydalanabildiği bir programdır. Bu program kapsamında, yüksek lisans yapan öğrencilerin birden fazla ülkede 2, 3 ya da 4 dönem eğitim-öğretim görmelerine imkan tanınır.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir